ادمین دوشنبه 30 دی 1387 12:37 نظرات ()

حماس مراقب باشید

حماس مراقب باشید!جنگیدن با دشمنی همچون اسراییل به دقت و فراست بسیاری نیاز دارد. در این جنگ باید هم به مسایل نظامی و هم به جنگ روانی دشمن دقت کرد.

اسراییل از دیشب ساعت 2 بامداد به وقت محلی و 12 به وقت گرینویچ اعلام آتش بس یک طرفه کرد و حمله نظامی به غزه را متوقف ساخت. در مورد اهداف اسراییل از این اقدام اطلاعات دقیقی در دست نیست اما با توجه به اوضاع و احوال می توان موارد زیر را حدس زد:

1- ناکامی در اهداف

به نظر می رسد ناکامی در دستیابی به اهداف مورد نظر که نابودی رهبران حماس و جلوگیری از حملات موشکی حماس بوده است در این تصمیم نقش داشته است. در طول 22 روز گذشته اسراییل نتوانست به هیچ یک از این اهداف دست یابد. اما عمدتا دیده می شود که رسانه های ایرانی بر این هدف تمرکز می کنند و سایر اهداف احتمالی را فراموش می کنند.

2- نگه داشتن اراضی تصرف شده

حماس شروط خود برای آتش بس را که اعلام کرد در راس آنها خروج اسراییل از مناطق تصرف شده قرار داشت، و آن را خط قرمز حماس نامید.  طبیعی است که هرگونه مذاکره با حماس بایستی این شرط را لحاظ کند اما اسراییل با اعلام آتش یک جانبه در مناطقی که تاکنون تصرف کرده است باقی خواهند ماند و برگ برنده در دست این رژیم باقی خواهند ماند.

3- جنگ روانی بر علیه حماس

سومین هدف اسراییل هم ایجاد یک جنگ روانی بر علیه حماس است. در خلال جنگ 22 روزه، حملات اسراییل به مردم بی دفاع غزه موجی از اعتراض را در جهان برانگیخت. تا جایی که گفته می شود حتی سارکوزی یهودی تبار نیز بالاخره این جنگ را محکوم کرد. روزنامه هاآتص در گزارش ویژه خود نوشت در حالی که دبیرکل سازمان ملل در فلسطین است حمله به مدرسه این سازمان در غزه هیچ توجیهی ندارد. تاکنون وجهه اسراییل این گونه خدشه ندیده بود پس باید کاری کرد.

 هر چند که بعید است اسراییل در عمل به این آتش بس پایبند بماند اما رسانه های حامی این رژیم با بزرگ کردن این اقدام می کوشند وجهه بین المللی از دست رفته این رژیم را دوباره ترمیم کنند.

اسراییل در ابتدا با هجمه رسانه ای خود توانسته بود گروه حماس را به عنوان گروهی تروریستی معرفی سازد اما اقدامات ناجوانمردانه این رژیم در غزه این تصور را معکوس نمود. اکنون اسراییل می کوشد با اعلام آتش بس یکجانبه به ترمیم وجهه از دست رفته خود بپردازند. هر چند که بعید است اسراییل در عمل به این آتش بس پایبند بماند اما رسانه های حامی این رژیم با بزرگ کردن این اقدام می کوشند وجهه این رژیم را دوباره مثبت سازند.

در مقابل  حملات موشکی حماس به فلسطین اشغالی پر رنگتر شده و این رژیم با تبلیغات فراوان می کوشد نشان دهد که حماس به این آتش بس پایبند نیست. در حالی که این حق طبیعی حماس است که اشغالگر را از خانه اش بیرون براند اما اسراییل خواهد کوشید این حق طبیعی را در هیاهوی تبلیغاتی محو سازد و سپس باور سابق که تروریست بودن حماس است را دوباره بازسازی کند.

شاید آنچه که از اکنون خواهد گذشت از خود جنگ سخت تر باشد و فراست و هوشیاری حماس و رهبران آن را می طلبد.

گروه جامع و سیاست تبیان