ادمین سه شنبه 1 بهمن 1387 11:52 نظرات ()

پیشینه تاریخی حماس

 

 

حماس

مرکز اطلاع رسانی فلسطین: جنبش مقاومت اسلامی حماس در سال 1987 توسط شیخ «احمد» یاسین پایه گذاری شد. ایدئولوژی حماس ریشه در اخوان المسلمین مصر دارد. در سال 1973، یاسین ابتدا «الجماعه الاسلامی» را برای همكاری با فعالیت های سیاسی اخوان المسلمین در غزه پی ریزی كرد.

    محاصره ظالمانه نوار غزه از سوی رژیم صهیونیستی كه با چراغ سبز جرج بوش رئیس جمهور آمریكا در سفر اخیر خود به منطقه خاورمیانه صورت گرفت نشان داد كه باریكه غزه همواره برای اسرائیل، منطقه ای دردسرساز بوده است، خروج از غزه در زمان شارون یكی از نشانه های عجز این رژیم در منطقه بود.
   دلیل عمده این مسئله وجود پایگاه بسیار قوی و مهم حماس در غزه است كه امنیت رژیم صهیونیستی را مورد تهدید قرار داده و این رژیم را با استیصال و درماندگی مواجه كرده است، به نحوی كه ساكنان شهرك های یهودی در فلسطین اشغالی از ترس موشك های قسام آرام و قرار ندارند و راه مهاجرت را در پیش گرفته و از مقامات تل آویو خواسته اند هرچه سریع تر برای مقابله با حملات فلسطینی ها راه چاره ای بیندیشند.
    به همین دلیل رژیم صهیونیستی نیز روز به روز بر عمق جنایات خود نسبت به این منطقه می افزاید و در تازه ترین اقدام غیرانسانی نوار غزه را محاصره و راه ورود غذا، دارو، سوخت و... را به این منطقه مسدود كرده است. جنایات رژیم صهیونیستی در حالی به وقوع می پیوندد كه جهان عرب در سكوت كامل به سر می برد و برای كمك به مردم مظلوم فلسطین اقدامی نمی كند.
در این راستا تنها جنبش حماس است كه قهرمانانه با امكانات كم خود از سرزمین و مردم این منطقه دفاع می كند. هدف از چاپ این مقاله آشنایی مختصر با تشكیل و مبارزات جنبش مقاومت است.
سرویس خارجی
جنبش مقاومت اسلامی حماس در سال 1987 توسط شیخ «احمد» یاسین پایه گذاری شد. ایدئولوژی حماس ریشه در اخوان المسلمین مصر دارد. در سال 1973، یاسین ابتدا «الجماعه الاسلامی» را برای همكاری با فعالیت های سیاسی اخوان المسلمین در غزه پی ریزی كرد.
وی سپس جنبش حماس را به عنوان بازوی سیاسی و منطقه ای اخوان المسلمین در دسامبر 1987 به دنبال آغاز انتفاضه اول در سرزمین های اشغالی بنیان نهاد. عمده شهرت حماس بیشتر به دلیل انجام حملات شهادت طلبانه علیه اهداف و نیروهای اسرائیلی است.
این جنبش ابتدا دنباله رو مدل اخوان المسلمین بود به این معنا كه به عنوان یك «نهاد رفاه اجتماعی» عمل می كرد هر چند درحال حاضر، همچنان به فعالیت های رفاهی و اجتماعی خود ادامه می دهد، اما با وارد شدن به فاز مسلحانه بیشتر فعالیت خود را در حوزه مبارزه با اسرائیل متمركز ساخت.
حماس، ستیز اعراب- اسرائیل را به مثابه ستیز اسلام و یهودیت تلقی می كند كه تنها با نابودی اسرائیل می توان این ستیز را حل و فصل كرد.
نگرش ها، باورها و منشور حماس
برخی بر این باورند كه دو نگرش حماس «ناسیونالیسم فلسطینی» و «بنیادگرایی اسلامی» درهم آمیخته است. این گروه خود را به «نابودی اسرائیل»، «هویت صهیونیستی» و «جایگزینی حكومت خودگردان فلسطین با یك دولت اسلامی» و «افراشتن بیرق الله در وجب به وجب خاك فلسطین» متعهد می داند. این جنبش فلسطین را سرزمین اسلامی می داند كه از سوی غیرمسلمانان به اشغال درآمده است.
حماس، «جهاد» را تنها راه حل مسئله فلسطین و خارج ساختن فلسطین از كنترل اسرائیل را وظیفه مذهبی تمام مسلمانان می داند. حماس، برخلاف سازمان آزادیبخش فلسطین كه در سال 1988 اسرائیل را به رسمیت شناخت، نه تنها مخالف مشروعیت این رژیم است بلكه خواهان نابودی آن و مخالف ماهیت وجودی اسرائیل است.
حماس معتقد به تشكیل دولتی اسلامی و پیاده ساختن تمام ابعاد اسلام و تمام جوانب زندگی است.
جنبش مقاومت همچنین علاوه بر اینكه مقاومت را وظیفه یك یك مسلمین می داند، معتقد به نقش های انقلابی برای تمام افراد جامعه اعم از زن و مرد، معلم و دانشجو و غیره است.
فعالیت ها و اقدامات رفاهی حماس
از جمله دلایل معروفیت و حسن شهرت حماس در فلسطین اقدامات رفاهی و خدمات اجتماعی است كه ارائه می دهد. حماس از بدو تأسیس خود در سال 1987، اقدامات گسترده اجتماعی، سیاسی و حتی نظامی انجام داده است.
از جمله آنها می توان به ساخت مدارس و بیمارستان ها اشاره كرد. بخشی از بودجه سالانه تقریبا 70 میلیون دلاری حماس صرف اقدامات ذیل می شود: بسط شبكه خدمات اجتماعی، اجرای برنامه های آموزشی و رفاهی، تأمین مدارس و یتیم خانه ها و مساجد، كلینیك های بهداشتی، مكان های اطعام فقرا و مكان های ورزشی؛ چنان كه یك دانشمند یهودی به نام «روون پاز» معتقد است: «تقریبا 90درصد كار جنبش مقاومت در فعالیت های اجتماعی، رفاهی، فرهنگی و آموزشی خلاصه می شود.»
درواقع، با فراهم آوردن این اقدامات و فعالیت هاست كه حماس موفق شده تا در میان مردم محبوبیت كسب كرده و وفاداری سیاسی مردم را به دست آورد. این جنبش همچنین كمك های مالی و بورسیه به دانشجویانی می دهد كه خواهان ادامه تحصیل در عربستان یا غرب هستند.
افزون بر این، حماس خدمات بهداشتی و درمان پزشكی ارزان یا رایگان را به مردم ارائه می دهد. این گروه همچنین موسسه های خیریه اسلامی، كتابخانه ها و مراكز آموزش برای زنان می سازد. ضمن اینكه توانسته در زمینه ساخت كودكستان ها و شیرخوارگاه ها فعالیت هایی انجام داده و مدارس مذهبی ای را تأسیس كند كه غذای رایگان به كودكان می دهد.
نگرش رهبران حماس به اسرائیل
برخی رهبران و سران حماس خواهان «محو و نابودی اسرائیل» هستند. پس از پیروزی حماس در انتخابات 25 ژانویه 2006 یكی از رهبران حماس به نام «محمود الزهار» در مصاحبه ای با تلویزیون المنار درخواست های خارجی مبنی بر شناسایی حق موجودیت اسرائیل را رد كرد.
پس از تشكیل دولت از سوی حماس، دكتر الزهار اظهار داشت: «آرزو دارم نقشه جهان را روزی بر دیوار خانه ام بیاویزم كه در آن نامی از اسرائیل نباشد... امیدوارم كه آرزوی ما برای تشكیل دولت مستقل فلسطینی كه شامل تمام مرزهای تاریخی فلسطین است، به حقیقت بپیوندد. من به این امر معتقدم كه روزی دولت فلسطین تشكیل خواهد شد و جایی برای دولت اسرائیل در این سرزمین نخواهد بود.»
وی در دیدگاه خود كه ادامه استراتژی حماس مبنی بر به رسمیت نشناختن اسرائیل است، می گوید:«این احتمال وجود دارد كه با تشكیل دولت اسلامی فلسطین تمام یهودیان، مسیحیان و مسلمانان در كنار هم و در لوای یك دولت اسلامی زندگی كنند.» الزهار در ادامه مصاحبه با المنار می افزاید:«فلسطینیان از یهودیان هیچ تنفری ندارند و ما تنها با اشغال سرزمین مان از سوی اسرائیل مخالفیم.»
شیخ ا حمد یاسین پیش از ترور از سوی جوخه های مرگ اسرائیل در سخنانی گفت كه سال 2027، سال نابودی اسرائیل است. حتی «عبدالعزیز رنتیسی» نیز فراتر رفته و گفت: ما خواهان حذف اسرائیل از روی نقشه هستیم. رنتیسی همچنین در ادامه سخنان خود افزود: هولوكاست یك موضوع نازی- صهیونیستی است با هدف ترغیب یهودیان به مهاجرت به اسرائیل.
 
«خالد مشعل»، رئیس دفتر سیاسی حماس نیز ابراز داشت: حماس تنها زمانی نزاع مسلحانه با اسرائیل را ترك می كند كه این رژیم به مرزهای سال 1967 خود بازگردد و از سرزمین های فلسطینی عقب نشینی كرده و «حق بازگشت فلسطینیان » را بپذیرد.
 
منشور حماس
 
منشور 36 ماده ای حماس در سال 1988 تصویب شد. هدف آن «افراشتن بیرق الله در تمام خاك فلسطین» و تاسیس حكومت اسلامی است.
 
در این منشور، شعار حماس اینگونه بیان شده است:«خداوند هدف ما، پیامبر مدل ما و قرآن قانون ماست؛ جهاد راه ما و مرگ در راه خدا والاترین آرزوی ماست.» همچنین در این منشور هدف حماس «حمایت از منكوب شدگان، اجرای عدالت و مبارزه با بی عدالتی» بیان شده است.
 
حماس بر این باور است كه فلسطین سرزمینی است كه تا روز قیامت برای نسل آینده مسلمانان نهاده شده است. جنبش مقاومت اسلامی، جنبش فلسطینی متمایزی است كه تنها به «الله» وفادار و شیوه زندگی اش نیز مبتنی بر اسلام است.
 
ما می كوشیم تا بیرق الله را در تمام فلسطین برافرازیم تا پیروان تمام ادیان بتوانند در ذیل حكومت اسلام در همزیستی مسالمت آمیز و در صلح و امنیت با یكدیگر به حیات خود ادامه دهند.
 
جنبش مقاومت اسلامی بر این باور است كه سرزمین فلسطین، وقفی اسلامی است كه تا روز رستاخیز برای نسل های آینده مسلمین به ودیعه گذاشته شده است. هیچ بخشی از آن نباید به دیگری واگذار شود.
 
رهبران اصلی حماس
 
حماس دارای دو جناح سیاسی و نظامی است اما تمایزی میان این دو جناح ظاهرا آسان نیست. ارزیابی ساختار رهبری حماس كمی دشوار است اما می توان رهبران آن را به این ترتیب نام برد:
 
خالد مشعل:
 
وی در سال 1956 در اراضی غربی متولد و در رشته فیزیك از دانشگاه كویت فارغ التحصیل شد. او در كویت «رهبر جنبش اسلامی دانش آموختگان فلسطینی» بود. می توان مشعل را رهبر حماس نامید.
 
وی در دمشق ساكن است جایی كه او از دهه 1990 در تبعید به سر می برد.
 
اسماعیل هنیه:
 
هنیه كه دهه 40 عمر خود را می گذراند از دانش آموختگان دانشگاه اسلامی غزه در رشته ادبیات عرب است. هنیه از جمله كسانی است كه به همراه چند چهره معروف دیگر در اوایل دهه 1990 به لبنان تبعید شد. او دارای رویكردی متعادل و آرام است، اما برخی بر این باورند كه این تاكتیكی بیش نیست.
 
موسی ابومرزوق:
 
وی كه در سال 1951 در غزه متولد شد، دكترای خود را در رشته مهندسی صنعتی در ایالات متحده اخذ كرد. ابومرزوق معاون رهبر سیاسی حماس است و در سوریه مستقر است. سال ها در آمریكا و اردن زیست و در نهایت در سال 2004 دادگاهی در آمریكا او را به طور غیابی محاكمه و اخراج كرد. دادگاه مدعی بود كه وی از فعالیت های حماس، حمایت مالی می كند.
 
محمود الزهار:
 
در غزه متولد و در قاهره پزشكی خواند. وی یكی از اعضای بنیان گذار حماس است. او رهبر فراكسیون حماس در پارلمان است.
 
عزیز دوبك:
 
در 1948 متولد و در دانشگاه پنسیلوانیا به درجه دكترا رسید. در سال 1992 به لبنان تبعید و سخنگوی اخراج شدگان لبنان شد.
 
شیخ حسن یوسف:
 
دهه 50 عمر خود را می گذراند و از سال 2001 به بعد مسئول حماس در اراضی غربی بود و اكنون در زندان اسرائیل است. برخی بر این باورند كه اگر وی آزاد شود، میانه روی وارد سیستم حماس خواهد شد.
 


منبع: روزنامه کیهان به نقل از خبرگزاری فارس