ادمین جمعه 11 بهمن 1387 16:05 نظرات ()
اقدام شجاعانه ی  نخست وزیر ترکیه در برخورد با رئیس جمهور اسرائیل در داووس
 
اردوغاندر این هنگام رئیس جمهور رژیم صهیونیستی با حركاتی وانمود كرد كه سخنان اردوغان را از طریق گوشی خود نمی‌شنود، كه اردوغان بلافاصله با دست پرز را مورد اشاره قرار داد و گفت: خوب می‌شنوید آقا، خودتان را به آن راه نزنید، شما خود می‌دانید كه من چه می‌گویم دست شما به خون كودكان غزه آلوده است.
  رجب طیب اردوغان نخست وزیر تركیه ساعاتی پیش در جریان اجلاس اقتصاد جهانی در داووس، در حضور سران كشورهای جهان كه شیمون پرز رئیس جمهور اسرائیل نیز در میان آنان بود، شخص وی و سیاست‌های دولت رژیم صهیونیستی را به شكلی بی‌سابقه و غیر منتظره مورد حمله قرار داد.

به گزارش فارس، در جریان اجلاس اقتصاد جهانی در شهر داووس كه تعدادی زیادی از سران كشورهای جهان از جمله نخست وزیر تركیه و رئیس جمهور رژیم صهیونیستی در آن حاضر بودند در ابتدای اجلاس شیمون پرز رئیس جمهور اسرائیل، مدت 25 دقیقه سخنرانی كرد و طی آن از جنایات اسرائیل در جنگ غزه دفاع كرده و آن را دفاع اسرائیل از خود خواند.
پس از پایان سخنان رئیس جمهور رژیم صهیونیستی، رجب طیب اردوغان نخست وزیر تركیه در جایگاه سخنرانی حاضر شد و با ایراد سخنانی انتقاد آمیز از رژیم صهیونیستی در صدد برآمد كه به سخنان شیمون پرز پاسخ دهد.

بنابر همین گزارش در دوازدهمین دقیقه سخنرانی نخست وزیر تركیه وی با انتقاد ممانعت آمیز دبیر اجلاس مبنی عدم انتقاد از رژیم صهیونیستی مواجه شد.

در این هنگام وی با اشاره به اینكه به او اجازه صحبت داده نمی‌شود و با حالی برافروخته خطاب به نخست وزیر رژیم صهیونیسیتی گفت: اسرائیل در غزه دست به یك قتل عام زد این غیر قابل انكار است من خود دو نخست وزیر اسرائیل را می‌شناسم كه به من گفتند از ورود به سرزمین‌های اشغالی با تانك لذت می‌برند اگر خواستید اسامی آنها را هم خواهم داد هر چند شما خود اسامی آنها را می‌دانید.

وی در ادامه خطاب به رئیس رژیم صهیونیستی افزود: شما ادعاهای دروغ می‌كنید شما از كودك كشی و آدم كشی لذت می‌برید.

بنا بر همین گزارش در این هنگام رئیس جمهور رژیم صهیونیستی با حركاتی وانمود كرد كه سخنان اردوغان را از طریق گوشی خود نمی‌شنود، كه اردوغان بلافاصله با دست پرز را مورد اشاره قرار داد و گفت: خوب می‌شنوید آقا، خودتان را به آن راه نزنید، شما خود می‌دانید كه من چه می‌گویم دست شما به خون كودكان غزه آلوده است.

در این مرحله دبیر اجلاس به صورت گستاخانه با اشارات دست و حتی دست زدن روی شانه نخست‌وزیر تركیه او را به قطع سخنانش دعوت كرد كه اردوغان در این مرحله به شدت عصبانی شده و پرز را مجددا مورد خطاب قرار داد و گفت: ببینید شما 25 دقیقه صحبت كردید و به من 10 دقیقه اجازه صحبت نمی‌دهند این رویه همیشگی شماست در این هنگام پرز برخاسته و با صدای بلند اقدام به پرخاش و پاسخگویی به اردوغان نمود و از سوی اجلاس صدای بلند‌گوی اردوغان پایین آورده شد و صدای بلندگوی پرز افزایش یافت.

در این لحظه اردوغان بلافاصله گوشی خود را از گوش برداشته و با صدای بلند به سخنان خود ادامه داد و گفت: حالا كه اجازه صحبت نمی‌دهید دو جمله را می‌گویم و تمام می‌كنم حرف اول را از تورات می‌گویم.

وی با اشاره به یكی از آیات تورات گفت: در این كتاب شما امر شده‌اید كه از آدم كشی بپرهیزید اما شما برخلاف كتاب آسمانی خود آدم می‌كشید این تنها كاری است كه شما بلدید آدم كشی كار و رویه شماست ؛ مطلب دوم اینكه از نظر من كار بنده در اجلاس داووس به پایان رسیده است و دیگر در اینجا حضور نخواهم یافت.

به گزارش خبرگزاری فارس رجب طیب اردوغان بلافاصله اقدام به ترك جایگاه كرد و به سوی درب خروجی اجلاس كنفرانس حركت كرد.

عمر موسی دبیر كل اتحادیه عرب كه از حاضران در جلسه بود سعی كرد مانع از ترك سالن توسط اردوغان شود اما اردوغان با حفظ احترام از درخواست عمر موسی سرباز زد و سالن اجلاس را ترك كرد.