ادمین سه شنبه 15 بهمن 1387 11:58 نظرات ()

ایران هشتمین كشور دارای فناوری فضایی

ایران هشتمین کشور دارای فناوری فضاییجمهوری اسلامی ایران با ساخت و پرتاب ماهواره ملی امید در ردیف هشت كشور دارای فناوری فضایی قرار گرفت .
به گزارش خبرنگار صدا و سیما، اصغر ابراهیمی كارشناس علوم فضایی گفت : ماهواره ملی امید ماهواره ای مخابراتی است كه 25 كیلوگرم وزن دارد و در مداری بیضوی با حضیض 250 كیلومتر و اوج 450 كیلومتر حركت می كند.

ابراهیمی افزود: این ماهواره در مدار پایین قرار گرفته است و ایستگاه های فضایی مربوط با سیگنال های رادیویی با آن در
ارتباط هستند.

این كارشناس علوم فضایی با اشاره به اینكه 42 كشور در فضا ماهواره دارند كه بیشتر آنها توان ساخت یا پرتاب آن را ندارند و این كار را به كشورهای صاحب این فناوری واگذار می كنند، گفت: 
بیش از یك سال پیش برنامه راهبردی فضایی در دولت در سه محور ماهواره، ماهواره بر و ایستگاههای زمینی تصویب و به مراكز مربوط ابلاغ شد.

ابراهیمی ادامه داد :دریك سال گذشته طرح های گوناگونی مانند كاوشگرها و سفیر، آزمایش شد و در آینده نیز ماهواره های مخابراتی و سنجش از دوری را كه ایستگاههای زمینی آنها در كشور طراحی می شود در مدار قرار می دهیم .

وی افزود:ماهواره ملی امید برای ارسال "دیتا"، "تكست "و"ایمیل "به دست جوانان كشورمان ساخته شده است و می داند در چه نقطه ای اطلاعات را به كدام ایستگاه ارسال كند.

این كارشناس علوم فضایی درباره سامانه فضایی امید نیز گفت :ماهواره برسفیر 2 به طول 22 متر و وزن 27 تن دارای موتور دو مرحله ای است .


ابراهیمی افزود : پایگاههای پرتاب نیز بخش مهمی از عملیات فضایی است كه ویژگی های متعددی از جمله "كریدور پروازی"، "در دسترس بودن برای حمل ماهواره و ماهواره بر"، "آزمایش های پیش از پرتاب " و "رسیدن به مدار مورد نظر" در انتخاب آن نقش دارد.

وی پرتاب ماهواره ملی امید را یكی از افتخارآمیزترین دستاوردهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی خواند و تاكید كرد : این پرتاب در همه بخش ها موفقیت آمیز بود.