ادمین پنجشنبه 24 دی 1388 13:31 نظرات ()

جنگ در کوهستانکوهستان مظهر استقامت و عظمت می باشد، انسان های اولیه کوه را به عنوان محلی امن جهت پندگی انتخاب و در غارها زندگی می کردند، کوهستان مکان مقدس، پر رمز و راز و ساکت است که آرامش خاصی را برای انسان ایجاد می کند. در ادبیات ما فردوسی شاعر معروف، آرش کمانگیر را بر بالای کوه دماوند قرار می دهد تا تیر معروف خود را جهت تعیین مرز بین سرزمین ایران و توران پرتاب نماید و همچنین آشیانه سیمرغ افسانه ای بر بالای کوه دماوند قرار داشت و ضحاک ماردوش نیز در کوه توسط فریدون به بند کشیده شد.

نیروهای نظامی پیاده و زرهی معمولا به درگیر شدن در مناطق کوهستانی تمایلی نشان نمی دهند. هوای سرد، مناطق صعب العبور و پیاده روی های خسته کننده شرایط دشواری را به وجود می آورد، در این مناطق حرکت یگان های موتوری و پشتیبانی به کندی و در بعضی از مناطق غیر ممکن است. در این شرایط عرصه نبرد و تاخت و تاز چریک ها و کماندوها فراهم می آید. در طول تاریخ، کوهستان شاهد پیروزی ها و شکست های بی شماری بوده است.

اکنون نگاه کوتاه و گذرایی به "تاکتیک جنگ در کوهستان" می اندازیم. عملیات کوهستان به دو منظور آفند (حمله) و پدافند (ضد حمله) صورت می گیرد. کلید پیروزی جنگ در کوهستان اجرای عملیات آفندی (تهاجمی) است. این عملیات  بیشتر بر پای کمین اجرا می شود. هدف اصلی از کمین از بین بردن نفرات و تجهیزات دشمن و تضعیف روحیه او می باشد، که خودی را به پیروزی و دشمن را به شکست نزدیک می نماید.


عوامل موثر پیروزی در جنگ کوهستان

1)      داشتن نفرات زبده: بهترین نیروها را جمع آوری و اولویت انتخاب افراد را در جثه و استقامت جسمی آنها قرار دهید. ضمن اینکه نفرات انتخابی باید شجاع و با ایمان بوده و روحیه قوی داشته باشند. این افراد می بایستی فنون کوهنوردی و تاکتیک های جنگیدن در کوه را فرا گرفته باشند و با تمرینات مکرر توانایی پیاده روی های طولانی مدت را در آن ها به وجود آورد.

2)      سرعت عمل: معنای این واژه عجله در تصمیم گیری ها نیست بلکه گرفتن فرصت و ابتکار عمل از دشمن است. اگر در تصمیم گیری ها کندی و تامل کنید قطعا دشمن ضربه خود را وارد می نماید. فرماندهان باید در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین تدابیر را اتخاذ و افراد تحت امر نیز دستورات را با رعایت کامل نظم و انظباط اجرا کنند.

3)      تجهیزات: کلیه وسایل مورد نیاز اعم از البسه مناسب، جیره غذایی حدااقل برای 48 ساعت، سلاح، مهمات و تجهیزات مورد نیاز، بنا به نوع ماموریت می بایست به همراه داشت، باید بیسیم چی ها باطری زاپاس و امدادگران وسایل کمک های اولیه در اختیار داشته باشند. قبل از اعزام به ماموریت از صحت سلاح ها و مهمات به خصوص تیربارها و موشک اندازها و کلیه تجهیزات همراه اطمینان حاصل نمایند.

4)      زمین: افراد از فنون استتار و اختفا بالاترین بهره را ببرند، در کوهستان استقرار در نقاط مرتفع یک امتیاز محسوب می شود. از مناطق مرتفع می توان بهترین دیده بانی و شلیک را انجام داد. در مناطق مرتفع اقدام به ساختن پاسگاه و قرارگاه نمود و اطراف مقر و نقاط حساس را پست های ایست و بازرسی، نگهبان و گشتی گمارد.

5)      آتش پشتیبانی: برای شروع درگیری با دشمن در کوهستان بهترین روش غافلگیر کردن و اجرای حجم آتش شدیدی بر علیه آن ها می باشد. در صورت امکان از آتش توپخانه، خمپاره و تیربارهای سنگین جهت پشتیبانی استفاده کرد. داشتن پپشتیبانی هوایی نیز در نابودی کامل و جلوگیری از فرار دشمن کمک به سزایی می کند.

 

قبل از انجام هر عملیات باید شناسایی های لازم را انجام داد. به دست آوردن  اطلاعات مربوط به تعداد نفرات دشمن، نوع تجهیزات و محل حضور آن ها در کوهستان الزامی است. اطلاعات لازم از طریق اعزام گشت شناسایی به دست می آید و به اطلاعات داده شده توسط بومی های منطقه اعتماد نشود. زمان مناسب برای اجرای عملیات اندکی بعد از به دست آوردن اطلاعات می باشد. برای اجرای عملیات و ضعیت جوی را در نظر بگیرید. عملیات آفند و پیشروی به سمت مواضع دشمن در شرایط بد جوی از اجرای پدافند و دفاع مشکل تر می باشد.

فرماندهان تیم ها نسبت به نوع و هدف ماموریت خود توجیه شوند و نیروهای زبده ای را انتخاب کنند، پس از توجیه و تقسیم وظایف در تیم کلیه نفرات  لباس استتار، آذوقه، سلاح، مهمات و تجهیزات منایب را برداشته و از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل کنند.

یکی از مهم ترین ماموریت های کوهستانی اجرای گشت می باشد. گشت به منظور شناسایی، گرفتن تلفات، اسیر و تضعیف روحیه دشمن و ایجاد امنیت در محدوده استحفاظی صورت می گیرد. گروه های گشتی حداقل 2 نفر و حداکثر 26 نفر سازماندهی و به ماموریت اعزام می شوند. با زمان بندی دقیق مسیر حرکت نیروها را مشخص کنید، این مسیر از 20 کیلومتر تجاوز نکرده و گروه ها از مسیر رفت جهت برگشت استفاده نکنند. گشتی ها با قرارگاه و واحدهای همجوار ارتباط بیسیم داشته باشند تا در صورت برزو مشکل دیگران را با خبر کنند. البته این نکته را در نظر گرفته که واحد گشتی نیروهای پشتیبان ندارد پس باید از نظر تجهیزات، امکانات و روحیه در بالاترین حد ممکن باشد تا در صورت درگیری به تنهایی از پس دشمن برآید.

هنگامی  که نفرات گروه گشتی زیاد هستند، افراد به صورت پراکنده و با آرایش نظامی حرکت کنند. حرکت دسته جمعی آن ها باعث می شود که اولا در صورت درگیر شدن دشمن با شلیک تیربار، سلاح سنگین یا پرتاب نارنجک تلفات زیادی را وارد کند، دوما به دشمن اجازه داده می شود که با یک حرکت تاکتیکی نیروها را محاصره و ضربه خود را وارد کند. در این راستا نفرات با هماهنگی و ارایش نظامی به شکلی حرکت کنند که مراقب چهار سمت خود باشند و هنگام نبرد مراقب اطراف بوده و به تیراندازی از لابه لای سنگ ها مبادرت کنند. در درگیری ها تا آخرین نفرات دشمن از پای درآورید یا اسیر کرده و از فرار آنها جلوگیری کنید. برای تثبیت منطقه باید در آن اسگاه و قرارگاه ساخت و با ایجاد پست های نگهبانی و حضور مداوم گشتی ها امنیت آن را حفظ کرد تا در صورت حمله دشمن به خوبی پدافند نمود. قرارگاه ها و پست هایی که برای دشمن مزاحمت ایجاد می کنند بیشتر در معرض خطر حمله قرار می گیرند. زمان حملات دشمن معمولا از غروب آفتاب شروع می شود تا با استفاده از تاریکی خود را به قرارگاه نزدیک کنند. هنگام حمله باید کاملا مراقب اطراف بود زیرا دشمن از یک سمت تیراندازی و از سمت دیگر رخنه میکند. برای مقابله با حملات اطراف قرارگاه را سیم خاردار و میدان موانع درست نمود و با گماردن گشتی و سنگرهای نگهبانی از غافلگیر کردن جلوگیری کرد. در صورت حمله سنگین دشمن به هیچ عنوان روحیه خود را از دست نداده و تا آخرین فشنگ مقاومت نمایید. پاسگاه ها  و قرارگاه ها را بایستی در ارتفاعات احداث نمود و در صورت عدم انجام این کار در ارتفاعات مسطح همجوار نگهبانی قرار دهید. در کوهستان احداث سنگر دشوار است از این رو سعی شود از امکانات طبیعی نظیر: سنگ، درخت و ... استفاده و از لا به لای سنگ ها و میان شاخ و برگ های درختان موضع مناسبی پیدا نموده و از آن جا دیده بانی و اجرای آتش کرد. پس از دست گرفتن نقاط تحت کنترل و کلیدی آنجا را پاک سازی نمایید.

در کوهستان حرکت خودروها به کندی صورت می گیرد و دشمن با کمین زدن به خودروها خسارات و تلفاتی را وارد می کند. از این رو خودروها حتی الامکان با هم و به صورت ستون موتوری حرکت نمایند. این ستون ها حتما  با تامین تیربار و نفرات پیاده در اطراف یا در صورت امکان با خودروی زرهی حمایت شوند، چند نفر نیز در جلوی ستون مسیر را از نظر نبود مواد منفجره و ... بازدید نمایند.

منبع: ماهنامه جنگ افزار شماره 24