ادمین یکشنبه 12 آذر 1396 10:12 نظرات ()

نحوه عملکرد مین های دریایی

مواد مغناطیسی مانند آهن که در میدان مغناطیسی کره زمین قرار گرفته باشند . به مرور زمان ، خاصیت مغناطیسی پیدا می کنند ؛ مثلاً یک کشتی که در آن آهن نیز به کار رفته است ، به مرور زمان آهنربا می شود . از این خاصیت برای به دام انداختن آن استفاده می شود . عملکرد یک مین دریایی ، به گونه ای است که خاصیت آهنربایی کشتی بر آن اثر گذاشته و فرمان انفجار صادر می شود . در یک مین دریایی ، عقربه ای مغناطیسی قرار داده اند که هنگام عبور کشتی از بالای آن ، عقربه تحت تأثیر قرار گرفته و مین از سطح زیرین دریا ، به سطح دریا می رسد و سپس منفجر می شود . برای خنثی کردن این مینها دو روش وجود دارد . الف ـ مغناطیس نیرومندی را با کابلهای سیمی از زیر هواپیما یا هلیکوپتر آویزان کرده و آن را نزدیک سطح آب ، حرکت می دهند . آهنربای قوی روی مینها اثر گذاشته و آنها را خنثی می کند . گاهی کابل سیمی دایره شکل را به طور شناور روی سطح آب قرار می دهند و جریانی را از آن می گذرانند ، که بر اثر این میدان مغناطیسی یا جریان جریان ساز و کار ، مینها عمل کرده ، بدون هیچ خسارتی منفجر می شوند . ب ـ حلقه هایی از سیم عایق شده را به کشتی وصل می کنند و جریانی را از آنها می گذرانند ؛ به طوری که میدان مغناطیسی این جریان مساوی و در خلاف میدان مغناطیسی کشتی ( که یک مغناطیس دائمی است ) باشد . وقتی این میدانها با هم ترکیب شوند ، یکدیگر را خنثی می کنند و کشتی بدون این که ساز و کار مین را به کار اندازند ، از روی آن می گذرد.

تاریخچه مین های دریایی

مین های دریایی انواع مختلف دارند که بدین ترتیب می باشند :

1- مین های تماسی شناور روی اب Contact mines با توضیحی ساده این نوع مین ها فقط زمانی عمل می کنند که یک کشتی یا زیر دریایی با انها بر خورد کند. شکل مین بالا از مین های تماسی است. وقتی یک کشتی با زائده هایی که روی مین دیده می شود بر خورد کند و این زائده ها به داخل یا اطراف متمایل شوند چاشنی مین فعال شده و ان را منفجر می کند.  مین های تماسی ساده شناور در سطح اب  ( بدون طناب و لنگر) معمولا مین های تماسی زیر ابی هستند که پس از سال های متمادی طناب اشان پوسیده و پاره شده و به سطح اب می ایند. این مین ها بیش از انکه عامل موثری در تخریب ناوها باشند ایجاد ترس می کنند.

2- مین های دریایی صدف چسبنده Limpet mines این مین ها که در اصل نوع مخصوصی از مین تماسی می باشند با وجود اهنربایی که دارند بصورت دستی و طی یک عملیات زیر ابی مخفی توسط غواصان به بدنه کشتی هدف چسبانده شده و به حال خود رها می شوند.

3- مین های تماسی لنگری Moored contact mines این نوع مین ها در اصل همان مین های شناور سطحی هستند اما در عمق های مختلفی در زیر اب نصب شده و با یک طناب و لنگر به کف دریا محکم می شوند. چون مین سبک تر از اب است میل به امدن به سطح اب را دارد اما چون از طرفی با طناب یا سیم به کف دریا متصل است در عمق مورد نظر بصورت شناور باقی می ماند. مین های تماسی سطحی هم به همین ترتیب روی  اب شناور باقی می مانند. این مین ها را می توان به مین های زمینی که در زیر خاک پنهان می شوند تشبیه کرد که ناو ها و رزمناوها و حتی زیر دریایی ها از وجود منطقه مین گذاری شده بی اطلاع بوده  و بی انکه رویت شوند برخورد اتفاق می افتاد.

4- مین های تماسی بستر دریا Bottom contact mines این مین ها در عین حالی که ساده ترین مین دریایی محسوب می شوند بر علیه زیر دریایی ها بکار می روند از ان رو که زیر دریایی ها گاهی برای استتار و محدود کردن علائم حضور خود، در کف دریا فرود می ایند. این نوع مین در مناطق بخصوصی که احتمال فرود زیر دریایی ها می بود در سطح کف دریا کار گذاشته می شدند. همجنین از این نوع مین برای جلوگیری از رسیدن کشتی های ساحل رو به ساحل استفاده می شد المان ها در جنگ جهانی دوم با انجام کمی اصلاحات بر روی مین های ضد تانک از ان ها بعنوان مین بستر دریا در سواحل استفاده می کردند تا کشتی های ساحل رو نفربر را ساقط کنند.

5- مین های دریایی کنترل از راه دور Remotely controlled mines این مین ها بارها توسط توپخانه های  ساحلی و با استفاده از هیدروفون بکار رفته است. این مین می توانستند توسط ارسال سیگنال یا دریافت صدا از طریق هیدروفون عمل کنند و معمولا سویچی داشتند که بوسیله ان می شد مین را تبدیل به یک مین تماسی نمود.

6- مین های دریایی نفوذی Influence mines این مین ها در واقع الکترونیک هستند و حسگرهایی دارند که موقع عبور ناوها یا زیر دریایی ها و بر اثر نفوذ پالس های الکتریکی و یا الکترو مغناطیسی ناشی از عبور انها منفجر شوند. مین های جدید از این نوع با تمام برنامه ریزی ها کامپیوتریزه شده اند تا بتوانند بسرعت علائم  اکوستیک دریافتی را بر روی چاشنی بار گذاری کنند. یا برنامه ریزی شوند تا تا علائم هدف خیلی خاصی را کشف کنند. بدین ترتیبو با وجود فیوز اکوستیک هوشمند می توان طوری ان را برنامه ریزی کرد که در مقابل کشتی های خودی و یا شناورهای کوچک عکس العملی نشان نداده و غیر فعال بماند. همچنین می توان ان را طوری برنامه ریزی کرد که نسبت به تمامی شناور های سطحی منصرف شده و تنها در مقابل عبور زیر دریایی ها عکس العمل نشان دهد.

7- مین های عیر تماسی لنگری Moored mines این مین ها که توسط سیم یا طناب به کف دریا محکم می شوند و در زیر سطح اب در عمق خاصی باقی می مانند مجهز به انواع سنسور ها هستند تا بتوانند همزمان تمامی علائم اکوستیکی (صوتی)، الکترو مغناطیسی و تغییرات فشار و یا حتی ابتیکالی  را کشف نمایند.

8- مین های غیر تماسی بستر دریا Bottom mines این مین ها نیز الکترونیکی بوده و مجهز به انواع سنسورها می باشند و بر روی بستر دریا نصب شده و عبور زیر دریایی ها را شناسایی می کنند. این مین ها معمولا جاهایی بکار می روند که عمق اب بیشتر از 60 متر نباشد یا وقتی که مین گذاری برای زیر دریایی ها تا عمق 200 متر انجام می شود. پیدا کردن این نوع مین ها مشکل تر از سایر مین هاست و وزن سر جنگی ان می تواند بسیار بیشتر از مین های شناور لنگری باشد. این نوع مین ها وزنی حدود 150 تا 1500 کیلوگرم دارند که 125 تا 1400 کیلوگرم ان مواد منفجره است.

9- مین های دریایی دسته گل Bouquet mine در اصل تعدادی مین شناور زیر اب هستند که بصورت خوشه ای  به یک لنگر بسته شده اند.

10-  مین های ضد کشتی مین روب   Anti sweep mine مین هایی هستند که موقع خنثی کردن مین ها علیه مین روب ها بکار می روند. انها بمب های خیلی کوچکی هستند که ممکن است سر جنگی انها فقط 40 کیلو وزن داشته باشد و قسمت شناور ان را تا حد ممکن کوچک می سازند. وقتی که سیم های مخصوس مین روب ها به این ان برخورد می کند این مین در اب فرو می رود و اجازه می دهد تا سیم مین روب طناب لنگر مین و خود مین را با خود بکشد تا زمانی که جارو به مین برخورد کند در این حال مین عمل کرده و سیم مین روب را قطع می نماید. این نوع مین مین ارزانی است و معمولا با سایر انواع مین های دریایی در یک میدان مین بکار گرفته می شود.

11- مین های نوسانی Oscillating mine این نوع مین بصورت هیدرواستاتیکی کنترل می شود تاینکه به عمق از قبل تعیین شده ای در زیر سطح اب برسد. این نوع مین فارغ از جزر و مد های دریا عمل می کند.

12- مین های صعودی یا بالا رونده Ascending mine مین های صعودی در یک فاصله بخصوص در زیر سطح اب شناور است که با پاره شدن طناب لنگر ان یا طریقه های دیگر و با کشف هدف به سطحی بالاتر صعود می کند. این روش به مین مستقر در زیر اب اجازه می دهد که رنج بیشتر از عمق اب را پوشش دهد.

13- مین خانگی Homing mine نام دیگری برای مین های راکتی یا مین های اژدی است.

14- مین های راکتی Rocket mine یک اختراع روسی است. مین های راکتی مین های فاصله داری در زیر اب هستند که بعد از کشف هدف، راکت یا راکتی هایی را به بالا و به سمت ان شلیک می کند. این نوع مین در حقیقت مین های بستر دریا بشمار می روند که از عمق زیاد و فاصله دور می توانند کشتی های سطحی یا زیر دریایی ها را هدف قرار دهند.

15- مین های اژدری Torpedo mine مین های اژدری مین هایی هستند که بصورت کمین در یک نقطه از دریا مستقر شده و با خود نیرو محرکه هایی که دارند، بعد از کشف یک کشتی فعال شده و هدف را تعقیب می کنند. بعض از این مین اژدرها قادر هستند که تا 20 کیلومتر را به سمت  محل هایی مثل کانال ها، لنگرگاه ها ، اب های کم عمق و یگر مناطقی که قابل دسترسی برای مین گذاری معمولی نیست بپیمایند. این نوع ازدر مین کشتی ها را تعقیب نمی کند بلکه حکم مین گذاری از فاصله دو در منطقه حریف را دارد. مین بعد از پیمودن مسیری طولانی  و رسیدن به منطقه هدف در اب فرو رفته و از ان به بعد همانند یک مین نفوذی منتظر عبور کشتی ها و یا زیر دریایی ها می ماند. اصولا این نوع مین ها  دارای فیوزهای کامپیوتریزه اکوستیکی و یا مگنتی هستند. این نوع اچمین های اژدری بوسیله کشتی ، هواپیما یا زیر دریایی به سمت منطقه مورد نظر در اب رها می شوند و انها بعد از طی مسیر و رسیدن به منطقه از حرکت باز ایستاده ، در اب فرو می روند و اماده عمل می مانند.

16- مین های سیار Mobile mine این مین ها خودشان یک اژدر مین نیستند اما ممکن است بوسیله یک اژدر یا وسیله دیگر از فاصله دور به یک منطقه گسیل شوند و در ان جا در اب فرو رفته و همانند یک مین استاندارد در حالت کمین باقی بمانند.

17- مین های هسته ای Nuclear mine در دوران جنگ سرد بین بلوک شرق و غرب چنین طرحی بصورت ازمایشی مطرح شد اما هرگز به مرحله تولید نرسید.

18- مین های زنجیری گل مروارید Daisy-chained mine این نوع مین عبارت از دومین شناور تماسی در زیر اب هستند که به وسیله یک کابل یا زنجیر در نزدیکی سطح اب به هم افسار شده اند. وقتی یک کشتی هنگام حرکت  به ان زنجیر یا  کابل بر خورد می کند مین ها به طرف دو سمت بدنه کشتی کشیده شده و پس از تماس فیوز های انها فعال می شوند.

ر دو نمونه مین واقعی و مشقی را تولید می کنند

 

مین دریایی

منبع: www.jangafzar.ir